Przejdź do głównej zawartości

Edytor Inkscape

Wymagany przez CKE w standardzie wyposażenia pracowni egzaminacyjnej w kwalifikacji E.14. (alternatywa do Corel Draw lub Adobe Illustrator)

Licencja: GPL
Systemy: Windows XP-10
Strona programu: www.inkscape.org
Instalacja
Pobierz pliki instalacyjne ze strony programu (menu Download) zgodnie z rodzajem i wersją systemu.

Kliknij odpowiedni link i naciśnij OK. Otwórz po zakończeniu pobierania folder Pobrane i zainstaluj program. W przypadku wersji portable otwórz plik i wybierz funkcję Wyodrębnij wszystkie pliki .

Wybierz przyciskiem Przeglądaj folder np. dysk USB, dodaj nazwę folderu np. Inkscape i naciśnij Dalej. Po rozpakowaniu archiwum otwórz folder i uruchom program InkscapePortable.exe.
Po uruchomieniu programu zmień język na polski
 (menu Edit > Preferences... > Inteface > Language),
jeśli to konieczne.  
Z menu Pomoc wybierz Poradniki.Wykonaj lekcje
 z poradnika. Ćwicząc nie zapisuj zmian. 

Zawartość poradników

  1. Podstawy: Przesuwanie obszaru roboczego, Przybliżanie/Oddalanie, Narzędzia Inkscape'a, Tworzenie dokumentów i zarządzanie nimi, Tworzenie kształtów, Przesuwanie, skalowanie, obracanie, Przekształcanie za pomocą klawiszy, Zaznaczanie wielu obiektów, Grupowanie, Wypełnienie i kontur, Powielanie, wyrównywanie, rozmieszczanie, Kolejność w stosie, Zaznaczanie i przeciąganie obiektów przesłoniętych
  2. Kształty: Wskazówki ogólne, Prostokąty, Elipsy, Gwiazdy, Spirale,
  3. Zaawansowane: Techniki wklejania, Rysowanie ścieżek odręcznych i regularnych, Edytowanie ścieżek, Subścieżki i łączenie ścieżek, Przekształcanie w ścieżkę, Operacje logiczne, Odsuwanie ścieżki, Upraszczanie, Edytor XML.
  4. Wektoryzacja
  5. Kaligrafia: Historia i style, Sprzęt, Opcje narzędzia „Kaligrafia”, Szerokość i pocienianie, Kąt i ułożenie, Drżenie, Drżenie i Masa, Przykłady kaligrafii.
  6. Interpolacja: Interpolacja pomiędzy dwoma takimi samymi ścieżkami, Interpolacja pomiędzy dwoma różnymi ścieżkami, Metoda interpolacji, Wykładnik, Powiel ścieżki końcowe, Modelowanie, Stosowanie interpolacji do imitowania nieregularnych gradientów
  7. Elementy kompozycji: Elementy projektu, Zasady projektowania, Kompozycja.
  8. Porady i sztuczki: Promieniowe rozmieszczanie wielokrotnych klonów, Fragmentowanie (eksport wielu prostokątnych obszarów), Gradienty nieliniowe, Niesymetryczne gradienty radialne, Wyrównywanie do środka strony, Czyszczenie dokumentu, Przycinanie lub maskowanie bitmapy, Ukryte funkcje i edytor XML, Zmiana jednostek pomiarowych linijek
PAMIĘTAJ
Poradniki są dostępne na egzaminie zawodowym.

Popularne posty z tego bloga

Tekst i ścieżki

Tekst i ścieżka mogą być komplementarnymi elementami, które współpracują ze sobą. Niektóre opcje menu Tekst są bardzo interesujące.
Umieść na ścieżce / Usuń ze ścieżki Inkscape obsługuje element SVG <textPath>. Pozwala to na umieszczenie tekstu na ścieżce, tak aby podążał za jej kształtem. Zarówno tekst, jak i ścieżka pozostają w pełni edytowalne (w tym kernery i litery w tekście).

Wybierz ścieżkę i tekst i użyj opcji Tekst -> Umieść na ścieżce. Kiedy przesuwasz ścieżkę, dołączony tekst porusza się wraz z nią; Można jednak przenieść tekst z dala od jego ścieżki lub przekształcić go bez utraty łącza. Polecenie Tekst -> Usuń z ścieżki przekształca tekst-na-ścieżkę w zwykły obiekt tekstowy.
Przepływ do ramki / Unflow from Frame Przepływ do ramy Alt + W polecenie z  menu Tekst może przejmować dowolny wybrany tekst i umieszcza go w wybranym kształcie. Zawijanie słów jest automatycznie wykonywane w taki sposób, aby tekst pasował do kształtu tak dokładnie, jak to możliwe. Po tym …

Banerologia w praktyce

czyli identyfikacja wizualna w mediach społecznościowych, blogach, stronach i aplikacjach internetowych (cz. 2)Ikonografia stosowana była tematem poprzedniego wpisu dotyczącego szeroko pojętej identyfikacji wizualnej. Kolejna lekcja z tej serii, i mam nadzieję nie ostatnia, porusza zagadnienia banerów internetowych (zdjęcia w tle, profilowe, na okładkę, kanału itd...).

Facebook Zapoznaj się wytycznymi na stronie:  link
Zdjęcie w tle
Wybierz Właściwości dokumentu z menu Plik.Ustaw  Wielkość strony w części Rozmiar niestandardowy na 851 x 315 pikseli oraz inne właściwości np. Tło.Wykorzystując prowadnice zaznacz niewidoczne części obrazu. Pamiętaj, że po otwarciu strony profilu jest ona przesunięta i zdjęcie w tle jest widoczne w połowieWykorzystując poznane techniki zaprojektuj obraz.Zapisz otrzymany obraz w pliku zdjecie_na_okladke.svg a następnie wyeksportuj go w formacie PNG lub JPG. Zdjęcie profilowe
Otwórz lub zaimportuj zdjęcie.Wykadruj je do rozmiaru co najmniej 180 x 180 pikseli…