Plik Edycja Widok Warstwa Obiekt Ścieżka Tekst Filtry Efekty
Pomoc

O SVG

Logo formatu SVG
Ci, którzy pracują z grafiką w Internecie, znają problemy związane z publikowaniem obrazów w sieci. Tradycyjnie jedynymi opcjami do wykorzystania w dokumentach internetowych były obrazy bitmapowe (takie jak JPG lub GIF ), z tą wadą, że obrazy te były albo zbyt duże, aby można je było szybko przesłać, albo niskiej jakości z powodu wysokiej kompresji.
Jako rozwiązanie tego problemu Macromedia utworzyła format obrazu Flash. Podczas gdy Flash zadowalająco rozwiązał główne problemy związane z obrazami bitmapowymi, niektórzy użytkownicy uznali za niedopuszczalne, że opracowanie formatu pliku i oprogramowania dla formatu wektorowego standardu internetowego zależy wyłącznie od Macromedia. Aby zaradzić temu problemowi i zapewnić otwartą opcję grafiki wektorowej, W3C utworzył format pliku SVG, udostępniając swobodny format wektorowy wszystkim.
W przypadku większości plików obrazów tylko konkretne oprogramowanie, które renderuje rzeczywisty obraz, może je odczytać. SVG jest jednak opisane w XML i CSS , a jego pliki można otwierać i edytować w dowolnym edytorze tekstowym ASCII . Chociaż można tworzyć obrazy SVG w ten sposób, jest to wysoce nieproduktywne i nieintuicyjne. Edytory i rendery SVG mają możliwość łatwego otwierania plików SVG i manipulowania nimi bez specjalnego interpretera.

Cele formatu SVG 

Zalety SVG są takie same jak w przypadku każdego obrazu wektorowego. Oferują płynne, wyraźne obrazy o wysokiej jakości z możliwością zmiany rozmiaru do dowolnych wymiarów bez pogorszenia jakości, a wszystko to niemożliwe w przypadku obrazów bitmapowych. Standard SVG definiuje również animację, a przy niewielkim użyciu Javascript można uczynić SVG interaktywnym. Wreszcie, ponieważ SVG jest napisane w formacie XML, projektant może tworzyć grafikę na podstawie danych przechowywanych w innych formatach opartych na XML, takich jak schematy, wykresy i mapy. Pomimo swoich zalet SVG nie ma dużego wyboru użytecznego oprogramowania, które w pełni wykorzystuje jego możliwości. Z tego powodu SVG nie jest obecnie tak użyteczny jak Flash.

Obecny stan oprogramowania SVG 

Obecnie wiele aplikacji, zarówno darmowych, jak i komercyjnych, może tworzyć pliki SVG: Inkscape, Adobe Illustrator, Corel Draw i dowolny edytor tekstowy ASCII. Chociaż nie jest dobrze obsługiwany przez większość przeglądarek internetowych, Mozilla (Firefox) i inne przeglądarki, takie jak Safari, obecnie obsługują podstawowy podzbiór SVG, a Internet Explorer używa wtyczek (tj. Renesis), które obsługują większość standardu SVG. Amaya ma dobrą obsługę wyświetlania SVG, w tym animacji, a także może wykonywać podstawowe zadania edycyjne. Zestaw narzędzi Batik jest bardzo przydatnym narzędziem do wyświetlania SVG i często służy jako odniesienie do sprawdzania implementacji SVG.

Na podstawie:
http://write.flossmanuals.net/inkscape/about-svg/